Suomen yhtiöoikeusyhdistys ry
Bolagsrättsliga föreningen i Finland

Viimeisimmät uutiset

Teemapäivä 15.2.2018 - Yhtiön ed…

Yhtiööoikeusyhdistyksen teemapäivä järjestetään 15.2.2018 alkaen klo 16 Nordean tiloissa Vallilassa (Aleksis Kiven katu 7). Teemapäivän aiheena on osakeyhtiön edustamiseen (toiminimen kirjoittamiseen)... Lue lisää

KKO:2017:94 Vastuu palkkaturvasa…

Korkein oikeus (KKO) on antanut 21.12.2017 ennakkoratkaisun KKO:2017:94 koskien vastuun samastamista ja palkkaturvasaatavia. Tapauksessa KKO katsoi, että A Oy oli samastamisen perusteella vastuussa ko... Lue lisää

Vuoden 2016 paras yhtiöoikeudell…

Yhtiöoikeusyhdistys palkitsi vuosikokouksensa 21.8.2017 yhteydessä Hanna Savolaisen ja Jani Saastamoisen vuoden 2016 parhaasta yhtiöoikeudellisesta kirjoituksesta. Lue lisää

Tervetuloa yhdistyksen kotisivuille

Suomen yhtiöoikeusyhdistys ry on avannut uudet kotisivut. Kotisivuilta löydät yhdistyksen uutiset ja tietoa tulevista tapahtumista. Kirjautumalla sisään Kirjaudu-linkin kautta, pääset käsiksi vain jäsenille tarkoitettuun materiaaliin. Huomioithan, että Ajankohtaista-sivun tiedotteet ovat julkisia. Vain jäsenille tarkoitetut tiedotteet löytyvät Jäsenille/Uutiset-sivulta. 

Uusilla kotisivuilla on myös Dokumentit-osio, johon pääset käsiksi kirjautumalla sisään hallituksen tunnuksilla. Dokumentit osiosta löydät mm. vuosikokouksien pöytäkirjat, esitelmät sekä tunnustuspalkintojen aineiston.


Tietoa meistä

Tavoitteenamme on kerätä suomalaiset yhtiöoikeuden asiantuntijat saman aatteellisen katon alle. Järjestämme jäsenillemme kaksi kertaa vuodessa korkeatasoisen yhtiöoikeuspäivän, jossa keskitymme ajankohtaisiin yhtiöoikeudellisiin teemoihin.

 

Yhteystiedot

 • Suomen yhtiöoikeusyhdistys ry
  c/o Vesa Rasinaho
  Corporate Counsel
  Roschier Asianajotoimisto Oy
 • Keskuskatu 7 A
  00100 Helsinki
  GSM: +358 40 769 8253
 • Lähetä sähköpostia

Seuraa meitä